ČVUT – Fakulta Architektury

5. ročník, Ateliér Karel/Šafařík

Karafa na vodu pro Českou televizi se sídlem v Kavčích horách.

Je navržena tak, aby ztělesňovala čistotu,transparentnost a svěžest – vlastnosti, které jsou přisuzovány vodě. Zvykli jsme si, že čaj, pivo, víno, whisky a jiné nápoje mají své specické lahve či sklenice, ale také rituály během jejich podávání.

Jak ale zacházíme s vodou? Pijeme ji z plastových lahví, jednorázových kelímků nebo přímo z vodovodního kohoutku. Jedná se o dar, jehož vzácnost máme tendenci opomíjet a znehodnocovat, přestože bez vody nemůžeme existovat.

Jen Česká televize vyprodukovala za rok 2018 více než 3,8 tuny plastového odpadu, částečně i díku tomu, že svým hostům někdy namísto čerstvé vody nabízí vodu v PET lahvích. Samotná výroba PET lahví, jejich plnění a distribuce na naše stoly zane-chává zbytečnou uhlíkovou stopu. Čerstvá voda je přitom v každé budově, stačí otočit kohoutkem. A stojí jen 5 haléřů za litr, tedy stokrát méně než ta balená

Ve spolupráci s Českou televizí a sklárny Cerva Bohemia s.r.o. tak vznikl projekt, který má nejen zlepšit naše chování k vodě a snížit uhlíkovou stopu, ale i pomoci zachovávat české tradice. Oslavit krásu, originalitu a kreativitu. Inspirovat ostatní a ukázat cestu, že místo zbytečných dárkových předmětů z produkce zahraničního trhu lze darovat trvalý klenot v podobě českého, ručně foukaného skla. Chtěli jsme oslavit poctivé řemeslo, inspirovat ostatní a projevit úctu čisté vodě a přírodě.

„Sekretariáty, které karafy nafasovaly, už nekupují vodu v PET lahvích a to ani bublinkatou, ani minerálku. Z tohoto hlediska karafa funguje, návštěvám se zkrátka nabízí kohoutková voda z karafy, resp. skleničky a káva z porcelánu. Ten ekologický a estetický cíl byl naplněn. Vlastně i ten ekonomický. „

Martin Rajman (ČT)

Více informací v leporelu

Spolupráce/dotazy: jankullhanek@gmail.com